Czy od spadku należy zapłacić podatek?
To pytanie słyszymy na tyle często, że postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu. Dzisiejszy wpis chcemy poświęcić tematowi podatku od spadku? Kiedy w świetle obowiązujących przepisów należy zapłacić zobowiązanie wobec US?
Spadki i darowizny – kiedy nie trzeba płacić podatku?
Spadki i darowizny mogą być sporym zastrzykiem gotówki, okazją do wejścia w posiadanie wartościowych nieruchomości, czy też przedmiotów ruchomych. W ustawie o podatku od spadków i darowizn zawarte zostały informacje o limitach kwotowych i stopniu pokrewieństwa, zwalniającymi z obowiązku zapłaty podatku. Po pierwsze należy pamiętać, że podatek zapłacić trzeba, gdy wartość nabytych rzeczy materialnych i niematerialnych przekracza kwotę wolną. Zależy ona od tego, do której z trzech grup podatkowych należy spadkobierca. Pierwszą grupę tworzą małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha oraz teściowie. Kwota wolna od podatku wynosi 9637 złotych. Druga grupa obejmuje zstępnych rodzeństwa (siostrzeńców, bratanków), rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków oraz małżonków innych zstępnych. Kwota wolna wynosi w tej grupie 7276 złotych. Trzecia natomiast to wszystkie niewymienione wyżej osoby. Kwota wolna od podatku dla grupy III to 4902 złote. Poza stopniem pokrewieństwa, wartości rynkowej spadku nabytego w drodze dziedziczenia duże znaczenie ma fakt, czy spadkobierca w ciągu 5 lat od nabycia spadku otrzymał dodatkowe rzeczy i prawa majątkowe od spadkodawcy.
Co w ogóle podlega podatkowi?
Podatek od spadku i darowizn jest uzależniony od formy nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych. Opłaty na rzecz US należy zapłacić, gdy nabycie odbyło się w wyniku: dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego, darowizny, polecenia darczyńcy, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności, a także zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu, bądź nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.
Jak wysoki podatek należy zapłacić?
Poza wymienionymi parametrami, które wpływają na wysokość należnej do uregulowania kwoty, pozostaje jeszcze kwestia samej wysokości otrzymanego spadku. Wysokość opłaty, jaką należy uregulować w US, wahać się będzie do 10.278 złotych I grupa podatkowa zapłaci 3% wartości, II 7%, a III grupa – 12%. W przypadku wysokości spadku między 10.278 a 20.556 złotych podatek dla grupy I wynosi 308,30 złotych + 5% nadwyżki od wartości ponad 10.278 złotych, dla grupy II 719,50 złotych + 9% nadwyżki, a dla grupy III – 1.233,40 złotych + 16% nadwyżki. Gdy spadek przekracza 20.556 złotych – podatek dla I grupy to 822,20 złotych + 7% nadwyżki ponad 20,556 złotych, dla II grupy 1.644,50 złotych + 12% nadwyżki, a dla III grupy – 2.977,90 + 20% nadwyżki.
Jak widać należność podatkowa od spadków, nie dotyczy każdego. Ci, na których widnieje obowiązek zapłaty, mogą skorzystać z szeregu zwolnień. Należy jednak pamiętać, że wymaga to od nich zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych na formularzu SD-Z2 w terminie do 6 miesięcy od nabycia spadku.